Abecadło.. to be continued..

Abecadło

Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I — zgubiło kropeczkę,

I jak Informacja zwrotna !

 Jako, że nikt nie chciał podjąć wyzwania i utrudnienia mi życia wyborem tematu kolejnego tekstu…. Zrobiłam to co leży w naturze ludzkiej i wybrałam co najłatwiejsze dla mnie 😉

Informacja zwrotna jest nie tylko ciekawym  terminem w psychoterapii grupowej i komunikacji interpersonalnej, ale też dobrą praktyką w biznesie oraz w pracy zawodowej. Uwierzcie – w gronie najbliższych również. Zamiennie też z języka korpo mówimy o Feedbacku.

Tak więc :

INFORMACJA ZWROTNA = FEEDBACK

Nie jest wcale tak łatwo z informacją zwrotną jak mogłoby się wydawać. Może ona pomóc, ale tylko wtedy jeśli robimy to za pewną obopólną zgodą – Nadawcy i Odbiorcy. Czytając statystyki dotyczące ocen pracowniczych często mówi się o tym, że pracownikom brakuje natychmiastowej informacji zwrotnej, po jakimś konkretnym zdarzeniu, które zasługuje na pochwałę lub na naganę. Informacja zwrotna przekazywana po czasie jest bezwartościowa i nie ma swojej mocy…

INFORMACJA ZWROTNA NIE UDZIELANA OD RAZU WARTA JEST zeru..

PRZEKAZUJMY INFORMACJĘ ZWROTNĄ OD RAZU PO ZDARZENIU

Informacja zwrotna ma na celu wspólny rozwój danej relacji zawodowej / prywatnej / biznesowej, więc ważne by strony wykazały otwartość na taki rodzaj komunikacji. Jako istoty ludzkie żyjemy dzięki nieustannemu feedbackowi, jednak nie lubimy, gdy ktoś nam go udziela wbrew nam samym. Jest to też trudne dla tego, kto takiej informacji udziela.

Ale HR też jest trochę jako modna kobieta i kobietą zmienną jest – co oznacza, że najnowsze trendy HR stworzyły już nowe pojęcie, choć nie jestem pewna czy się przyjmie językowo – natomiast jeśli chodzi o rozumienie, jest naturalnie super i ja zawsze tak traktuje mój sposób zarządzania ZESPOŁAMI – to znaczy rozmowa po trudnej sytuacji, w której pracownik brał udział – musimy to omówić , ale nie interesuje mnie co było – tylko to co będzie i aby taka sama sytuacja się nie powtórzyła. To co było, a nie jest – nie pisze się w rejestr, ale ważne , żeby wynieść naukę z tego błędu …. I tak oto HR stworzył pojęcie FEEDFORWARD!

Feedback bazuje na przeszłości

Feedforward bazuje na przyszłości

Następuje zatem zmiana informacji zwrotnej dotyczącej przeszłych zachowań, czyli feedbacku – na rozmowę skoncentrowaną wyłącznie na możliwościach zmiany, czyli feedforward. Podczas takiej mocno ustrukturalizowanej rozmowy, mówimy wyłącznie o tym, co może sprzyjać dalszemu rozwojowi i osiąganiu celów.

Więc rozmawiajmy z pracownikami, z partnerami biznesowymi, z najbliższymi tak, aby wspólnie się rozwijać i osiągać nowe cele!!!

 

A następnym razem…

H — złamało kładeczkę,

I dało…

Nam HR, HRM strategiczny, Headhunter, Hierarchia potrzeb Maslowa – tym razem sama już wybiorę 😉

Dziękuję za czas i do następnego razu !!!

~AL

avatar