System bezwizowy dla Ukrainy!!!

Posłowie do Parlamentu europejskiego na sesji plenarnej w czwartek głosowało za udzielenie Ukrainie ruchu bezwizowego podczas odwiedzania obywateli państw strefy Schengen.

To rozwiązanie poparł 521 posłów, 75 głosowało przeciw, 36 wstrzymało się od głosu.

Teraz zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy będzie musiała zatwierdzić Rada UE. Decyzja wejdzie w życie po jej opublikowaniu w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

Negocjacje Ukrainy i UE w sprawie ruchu bezwizowego pochodzą z 2008 roku; za to, jak przyznają w UE, Ukraina wykonała swoje zobowiązania.

„Zatwierdzenie przez parlament europejski ruchu bezwizowego z Ukrainą – to historyczne głosowanie nie tylko dla naszego kraju, ale i dla zjednoczonej Europy. To zasłużona nagroda dla Ukraińców za ich wiarę w Europejskie ide” – skomentował decyzję posłów ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

 Jak to będzie działać?

Głównym warunkiem dla wycieczek w UNII europejskiej bez wiz będzie paszport biometryczny.

Podróżować można będzie bez prawa do pracy na 90 dni co pół roku. To dotyczy wszystkich krajów UE, z wyjątkiem wielkiej Brytanii i Irlandii.

Natomiast Ukraińcy będą mogli jeździć bez wiz w cztery kraje nie należące do UE, jednak będące w strefie Schengen – Islandię, Lichtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

W tym samym czasie, jak wyjaśniono w Komisji Europejskiej, po wprowadzeniu ruchu bezwizowego i dalej trzeba będzie przedstawić na żądanie celników szereg dokumentów, aby „udowodnić odpowiednie warunki materialne i cel podróży”.

Strażnicy teoretycznie mogą wymagać okazania zaproszenia lub rezerwacji hotelu, a także bilet powrotny i potwierdzenie kondycji finansowej.

Rentowności zwykle dowodzą wyciągi z konta bankowego lub gotówką z obliczeń 50 dolarów dziennie.

Dokumenty te, straż graniczna krajów UE, czasami prosi okazać i teraz, nawet w przypadku wizy Schengen.

Co trzeba Ukraińcowi do bezwizowego ruchu?

– Biometryczny paszport do wyjazdu za granicę

– Weryfikacja dostępności środków (zwykle jest to udowadniane z wyciągu z rachunku bankowego lub okazaniem gotówki w przeliczeniu 50 dolarów dziennie)

– Dokumenty dotyczące celu podróży

– Polisę ubezpieczenia medycznego

– Polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej (w przypadku podróży samochodem)

– Potwierdzenie planów powrotu na Ukrainę (bilet powrotny)

Na ile można jechać?

– Na 90 dni w okresie każdego pół roku

– Biznesowych, turystycznych i rodzinnych celów, szkolenia, podróże służbowe i uczestnictwa w targach, konferencjach

I co teraz?

– 26 kwietnia głosować nad tematem będzie Komitet stałych przedstawicieli (COREPER), później sprawa będzie rozpatrywana przez Radę Ministrów UE

– Po zatwierdzeniu przez Radę UE dokument podpiszą i opublikują.

 

W takim razie czekamy 🙂

 

~ Viktoria Viazova

Dodaj komentarz

avatar
wpDiscuz