10 PODSTAWOWYCH BŁĘDÓW PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Rozmowa rekrutacyjna to chyba zawsze stresujący moment dla osoby poszukującej pracy. Pisałam już o tym, dlaczego mamy wybrać właśnie Ciebie, ale tym razem chciałabym się skupić na topowych błędach popełnianych przez kandydatów.
Spotkanie w sprawie pracy powinno być ważnym momentem dla każdego kandydata. Wszystko jest kwestią nastawienia i przygotowania. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, źródła podają różne wartości, ale w przybliżeniu jest to ok. pierwsze 10 sekund. Tak niewiele a można dużo zyskać lub wiele stracić. Zaczynamy!

  1. Brak informacji o odwołaniu spotkania – takie zachowanie nie jest tolerowane w żadnej firmie. Oznacza automatyczne skreślenie z jakiejkolwiek szansy zakwalifikowania się do przyszłych procesów rekrutacyjnych. Jest to wyraz braku szacunku do firmy oraz osoby, która zarezerwowała sobie czas na rozmowę. Pamiętajmy również o tym, świat stał się globalną wioską i rekruter w firmie X, za rok może Cię spotkać w firmie Y i automatycznie odrzuci aplikację takiej osoby z powodu braku rzetelności.
  2. Spóźnienie – może nie skreśla kandydata od razu, ale jest bardzo nieodpowiednim zachowaniem i również odnosi się do kwestii szacunku. Zawsze lepszą praktyką jest przybycie na miejsce odrobinę wcześniej i wzięcie kilku głębokich oddechów, a na końcu wejście z uśmiechem do firmy. Przyjście na rozmowę pół godziny wcześniej też nie jest zbyt mile widziane. Optymalne jest przybycie na miejsce 5-10 minut przed zaplanowanym spotkaniem.
  3. Strój – jeśli aplikujesz na stanowisko produkcyjne, nie musisz zakładać garnituru czy garsonki, jednak przyszły manager nie powinien zakładać jeansów. Na pewną dowolność mogą sobie jednak pozwolić kandydaci do pracy w branży kreatywnej, np. dekorator. Na ogół należy jednak pamiętać, że ubiór powinien być możliwie stonowany i klasyczny, a przede wszystkim schludny.
  4. Koloryzowanie CV – nic nie da najlepiej napisany życiorys, jeśli nie poprzesz go przykładami. Kłamstwo ma krótkie nogi. Zanim dopiszesz dobie jakąkolwiek umiejętność, zastanów się czy będziesz w stanie opowiedzieć rekruterowi na jakiej podstawie uważasz siebie za mistrza w danej dziedzinie.
  5. Nieodpowiednie słownictwo – aż trudno w to uwierzyć, ale kandydatom zdarza się przeklinać! Na stanowisku do obsługi klienta, takie zachowanie od razu skreśla go z dalszej rekrutacji. Słownictwo potoczne i spoufalanie się z rekruterem to też nie najlepszy pomysł.
  6. Nieznajomość profilu firmy – oczywiście zdarzają się ukryte procesy rekrutacyjne, co nie zmienia faktu, że jeśli znasz siedzibę firmy, musisz się przygotować na pytanie o to, co wiesz o działalności przedsiębiorstwa, do której aplikujesz. Żyjemy w takich czasach, że jeśli nie ma cię w sieci, nie istniejesz. Podstawową formą reklamy jest strona www oraz profile społecznościowe. Przygotuj się i sprawdź jak najwięcej informacji o swoim potencjalnym pracodawcy.
  7. Negatywne wypowiadanie się na temat poprzedniego pracodawcy – rozmowa kwalifikacyjna jest momentem, kiedy należy się ugryźć w język i nawet jeśli z poprzednim szefem rozstajesz się z ogromną przyjemnością, ponieważ nie był w stosunku do ciebie uczciwy, takie informacje nie świadczą dobrze o twojej kulturze. W końcu „nie mówi się źle o nieobecnych”.
  8. Dzwoniący telefon – to kolejna oznaka braku szacunku do rozmówcy. Bardzo często na spotkaniu jest dość cicho i nawet włączone wibracje w telefonie w tym czasie będą niezręczne. Najlepiej włącz tryb samolotowy lub całkowicie wyłącz komórkę.
  9. Pytanie o wynagrodzenie lub inne benefity – oczywiście jest to bardzo ważny aspekt przyjęcia się do firmy, jednak w złym tonie są takie pytania, szczególnie na początku rozmowy. Przed przyjęciem oferty, na pewno dowiesz się jakiego wynagrodzenia możesz się spodziewać. Pytając o to na początku pokazujesz, że zależy ci tylko na finansach, a to nie jest najlepsza motywacja.
  10. Brak podziękowania za spotkanie – rekruter docenił cię i poświęcił swój czas na rozmowę. Podziękuj i pokaż w ten sposób, że szanujesz rozmówcę. Na pewno będzie to miły gest, który będzie dobrze o tobie świadczyć.

Pamiętaj, że zarówno ty, jak i rekruter jesteście ludźmi i postaw się na jego miejscu. Czy popełniając którykolwiek z tych błędów zatrudniłbyś takiego kandydata? A może znasz więcej wpadek osób aplikujących? Zastanów się i daj znać w komentarzu.

~ Natalia

avatar