A kim ty, chcesz zostać gdy dorośniesz ?

Często w dzieciństwie słyszymy pytanie:
– Kim chcesz zostać gdy dorośniesz ?
– Kim chcesz zostać w przyszłości ?

Gdy masz 8 lat wybór wydaje się być oczywisty i taki łatwy, wtedy z przekonaniem odpowiadaliśmy: strażakiem, cyrkowcem, tancerką, policjantem, lub astronautą.
A co się dzieje gdy mały Janek już jest dorosłym Janem? Decyzje o przyszłości nie są już takie łatwe, a każdy wybór niesie za sobą pewne konsekwencje.

Jako ośmiolatek Janek marzył zostać strażakiem, z biegiem czasu, gdy dorastał rodzice tak bardzo nalegali na studia o kierunku ekonomicznym że przez chwilę nawet myślał, że to jego pomysł.

Dzisiaj Jan pracuję w banku, wykonuję swoją pracę sumiennie, ale nie czuję satysfakcji. Po powrocie z pracy, w swoim garażu spełnia się naprawiając uprzęże, siodła oraz akcesoria do jazdy konnej. Często myśli o zmianie pracy, ale kto zatrudni rymarza który od 15 lat pracuję w banku? A ile jest takich „Janów” którzy pracują już od 20 lat, a nadal nie wiedzą kim by chcieli zostać gdy dorosną? Gonimy za pieniądzem, za prestiżem, za kredytem na trzydzieści lat, na dom z ogródkiem i dzisiaj mając to wszystko, myślimy o tym że nie jesteśmy tymi, kim kiedyś obiecaliśmy sobie być…

Tym wpisem chcę po raz kolejny zwrócić uwagę na to jak bardzo ważny jest wybór, jak ważne jest robienie tego co lubisz i czerpanie z tego satysfakcji i zysku. Przed podjęciem tak ważnej decyzji kim chcesz zostać w przyszłości warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów: zainteresowania, umiejętności, predyspozycje psychiczne i fizyczne oraz wymagania rynku pracy. Nie kieruj się zdaniem rodziców lub znajomych by wybrać właściwą ścieżkę zawodową, na początek odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• Kim jestem i jaką mam osobowość (jakie są moje mocne i słabe strony)?
• Jakie wartości życiowe są dla mnie ważne?
• Jakie są moje życiowe cele i w jaki sposób mogę je osiągnąć?
• Jakie posiadam zdolności i umiejętności?
• Co lubię robić? W czym się spełniam?
• Jakie czynności są dla mnie przyjemne, a co sprawia mi trudność lub powoduje znudzenie i zniecierpliwienie?

Na świadomy wybór zawodu powinny wpływać nie tylko kwestie zarobkowe, ale także możliwość rozwoju osobistego oraz spójność z pasjami. Jak powiedział wielki chiński myśliciel Konfucjusz:

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

~ Irena

guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
Paulina
20 kwietnia 2021 15:57

Super napisane! 🙂