AGENCJA PRACY – FAKTY I MITY

Zawsze zakładałam, że większość pracowników i kandydatów wie na czym polega współpraca z Agencją. Jednak życie pokazuje, że wciąż słyszymy dużo utartych sloganów, które nijak nie wpasowują się w codzienne funkcjonowanie Agencji.

Poniżej opiszę kilka z nich:

 

  1. PRZEZ AGENCJĘ MAM NIŻSZE WYNAGRODZENIE.

 

Oczywiście jest to największy MIT, który pojawia się przy zatrudnianiu pracowników. Wynagrodzenie dla pracowników Agencji ustalane jest przy podpisywaniu umowy pomiędzy Agencją a jej Klientem (Pracodawcą – Użytkownikiem) i właśnie ten ostatni narzuca Agencji ile ma zarabiać pracownik Agencji. Nigdy nie robi tego Agencja.

Wiąże się to bezpośrednio z ustawą o pracy tymczasowej, a właściwie z jej wycinkiem mówiącym o równym traktowaniu w zatrudnieniu. Ustawa jasno reguluje kto ustala wynagrodzenia, a przede wszystkim, że wynagrodzenie nie może być inne niż to które otrzymuje pracownik etatowy Klienta, wykonujący pracę na tym samym stanowisku i z tymi samymi obowiązkami.

 

  1. W AGENCJI SĄ NAJGORSZE OFERTY PRACY.

 

Niekoniecznie, a nawet zdecydowanie jest to MIT. Bo co oznacza najgorsza oferta pracy? Dla każdego byłoby to co innego i każdy z pewnością odpowiedziałby TO ZALEŻY.

Przeważnie Agencje świadczą dwa główne rodzaje usług, którymi są REKRUTACJE STAŁE oraz WYNAJEM PRACOWNIKÓW. Do kandydata należy decyzja jakiej pracy poszukuje, za jakie wynagrodzenie i na jakich warunkach (praca stała, tymczasowa lub inna).

Warto wspomnieć pracownikowi Agencji czego oczekujesz, a Agencja dobierze ofertę podobną do Twoich oczekiwań. Jeśli nadal to nie jest to, to przecież nic nie ryzykujesz i możesz śmiało odezwać się do Nas później lub szukać szczęścia gdzieś indziej.

 

Mówiąc o mitach to chyba dwa najczęstsze z którymi spotykam się w swojej pracy zawodowej. Kontynuując poniżej kilka faktów.

 

  1. ZATRUDNIANIE OBCOKRAJOWCÓW.

 

To jest zdecydowany fakt. Oczywiście są Agencje, które zajmują się tylko i wyłącznie rekrutacją polskich kandydatów. Jednak zdecydowana większość zatrudnia i rekrutuje również obcokrajowców. Często spotyka się to z negatywnym odbiorem z różnych przyczyn. Jednak fakt zatrudniania obcokrajowców nie dyskwalifikuje pracowników i kandydatów z Polski. Agencje zatrudniają obcokrajowców bo takie jest zapotrzebowanie na rynku pracy, nie dlatego żeby cokolwiek i komukolwiek utrudniać.

 

  1. STAŁE ZATRUDNIENIE.

 

Ta kwestia przewija się chyba we wszystkich moich rozmowach z kandydatami. Moim zdaniem błędnie postrzegana jako negatyw. Oczywiście faktem jest, że w Agencji nie dostaniesz pracy na stałe. Chyba, że Agencja pośredniczy tylko w procesie rekrutacji, a zatrudnienie jest bezpośrednio w firmie Klienta.

Jeśli mówimy o pracy tymczasowej czy wynajmie pracowników to nie mówimy o pracy stałej. Przy pracy tymczasowej wydaje mi się, że z bardzo jasnych powodów. Głownie są to prace sezonowe i dorywcze.

Jeśli mówimy o wynajmie to tutaj przeszkodą przy stałym zatrudnieniu jest ustawa o pracy tymczasowej której muszą przestrzegać Agencje. Zgodnie z jej przepisami pracownik tymczasowy nie może być dłużej zatrudniony w Agencji niż 18 miesięcy w skali 36. Najczęściej wtedy oferuje się kandydatom rozwiązanie w postaci przejęcia do Klienta. To przejęcie może nastąpić w różnym czasie. Zazwyczaj Agencje „oddają” pracowników po 3-4 miesiącach, zastępujących okres próbny u pracodawcy. Co wydaje się dość uczciwe dla obu stron.

 

Podsumowując temat faktów i mitów mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam temat. Natomiast jeśli masz jakieś pytania odnośnie funkcjonowania Agencji to zadzwoń do mnie. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania i rozwieje część wątpliwości.

 

Nie taka straszna Agencja jak ją malują!

 

~ Paulina Chrobak

Tel. 504 10 77 57

E-mail: gdansk@personalnyserwis.com

avatar