Bangladesz na rynku pracy

Rynek pracy to żywy organizm nieustannie się zmieniające. To co było aktualne w 2010 roku odnośnie płac, bezrobocia, struktury zatrudnienia nie jest w żaden sposób podobne do rzeczywiście 2019 roku.

Mało tego jako przedsiębiorca dbający o zasoby w tym kapitał ludzki należy uwzględnić fakt zmian na przestrzeni przyszłych 5 lat. Rolą profesjonalnych ekspertów HR, Agencji Pracy, osób zajmujących się szeroko rozumianym zatrudnieniem  jest śledzenie tego co się dzieje i wspieranie  firm we właściwym przygotowaniu do nowych sytuacji.

Przed 5 laty pytania HR , dyrektorów i prezesów dotyczył: czy chcemy Ukraińców ? O ile są tańsi od Polaków? Jak to zrobić , żeby było legalnie ?

Dziś pytania są inne: Skąd pozyskać nowych ludzi  – nie tylko Ukraińców? Co z motywacją do pracy? Jak optymalizować i tak wysokie koszty zatrudnienia? Jak zadbać o zrozumienie mutlikultur nie tylko na spotkaniu biznesowym, ale na hali produkcyjnej?

To, że przed nami w kulturze zawodowej i prywatnej są nowe kraje jest już faktem – Bangladesz, Nepal, Indie z czasem w mniejszym stopniu Ukraina, Gruzja, Mołdawia. Naszym zadaniem jest profesjonalne wspieranie biznesu i przygotowywanie kadr na wszystkich stanowiskach od dyrektorów, zmianowych, brygadzistów i majstrów do pracy w wielokulturowym zespole. Tym samym arytmetyka będzie się zgadzać w biznesie, a zachowania socjologiczne przełożą się na właściwe zachowania społeczne w miejscu pracy. Otwierajmy się na innych w swoich miejscach pracy.

Przed Nami Nowy Rok 2020 pełen zmian w zakresie zmian ustawowych – mam na myśli Pracownicze Plany Kapitałowe czyli w skrócie PPK. Czeka nas wzrost kosztów zatrudnienia najniższej krajowej do 2600 brutto na umowę  o pracę i 17,00 zł brutto na umowę zlecenie. Zmiany w stanach liczbowych pracowników ze wschodu…. Więc ciesząc się na te wszystkie zmiany wierzę, że podołamy dostosowaniem się do rynku pracy i ich wymogów i będziemy wspólnie wzrastać w ciągłej gotowości zmian na rynku pracy.

~ Anna L.

avatar