CV

CV IDEALNE – 10 praktycznych TIPÓW.

O tym, jak stworzyć CV napisano ogrom poradników. Większość szczególny nacisk kładzie na błędy np. brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, czy dodanie zdjęć z wakacji zamiast zdjęcia biznesowego. Dlatego warto jednak znać kilka „smaczków” dodającym naszemu CV profesjonalizmu lub charakteru. Zapraszam na 10 tipów, dzięki którym stworzycie niepowtarzalne i profesjonalne CV.

 

 1. CV w formatach PDF

Większość CV, które otrzymujemy ma rozszerzenia doc., docx., jpg. i inne. Wysyłając CV w innym rozszerzeniu niż .pdf ryzykujesz, że plik będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż byśmy tego chcieli. Istnieje ryzyko, że rozjedzie się gubiąc większość informacji lub w ogóle się nie otworzy.

 1. Dodaj krótką informację opisującą Ciebie na początku CV

Kilka zdań, w których podsumujesz dotychczasową pracę, napiszesz co firma zyska zatrudniając właśnie Ciebie i co Cię motywuje do podjęcia tej konkretnej pracy. Coś, co przyciągnie uwagę osoby, która prowadzi rekrutację. Pomysłów na rubrykę O MNIE jest wiele.

 1. Kompetencje – podkreśl je

Kompetencje mogą się kształtować na różnych poziomach w zależności od stanowiska. Pracodawca z kolei może wymagać bardziej rozwiniętych kompetencji takich, a nie innych. Dlatego powinieneś przeanalizować ogłoszenie o pracę i szczególnie zwrócić uwagę na zakres obowiązków, zastanowić się, jakie kompetencje będą potrzebne na danym stanowisku, pomyśleć czy będziesz w stanie im sprostać, a następnie podkreślić je w CV. Jeden szablon wysyłany w odpowiedzi na wiele ogłoszeń niesie ryzyko, że nie pokażesz właściwych cech, które warto podkreślić.

 1. Dodaj podsumowanie obowiązków z poprzednich miejsc pracy

W CV warto zwrócić uwagę na to by napisać, czym konkretnie zajmowaliśmy się na poprzednich stanowiskach, wyszczególniając te elementy, które są bliźniacze z zadaniami na stanowisku, o które się ubiegacie. Handlowiec – handlowcowi nie równy, tak samo księgowa – księgowej. Informatyk? – tutaj nawet nie potrzeba dodatkowych wyjaśnień.

 1. Czy wpisać informację o szkole średniej?

W CV nie musisz uwzględniać gdzie uczęszczałeś i gdzie uzyskałeś wykształcenie średnie, jeśli skończyłeś studia. Może mieć to jednak sens jeżeli:

 • znasz rekrutera ponieważ kończył tę samą szkołę. Wtedy będziesz mógł zagaić rozmowę od tego zagadnienia
 • jeżeli jest to prestiżowa szkoła o dużej renomie, wtedy jest to coś, czym warto się pochwalić
 • w wypadku, kiedy profil klasy, do której uczęszczałeś jest ściśle związany z tym, czym będziesz zajmować się zawodowo. Przykład? Liceum lub technikum o profilu mat – inf.
 1. Socialmedia? – pokaż je!

Rekruterzy coraz częściej sprawdzają konta prowadzone na mediach społecznościowych. Dlatego zacznij świadomie budować swoją markę osobistą. Świetną platformą do tego jest LinkedIn. Jeżeli masz nietuzinkowe zainteresowania i pasje to Instagrama świetnie się nada do tego, by zainteresować nimi rekrutera.

 1. Zapomniana rubryka hobby/zainteresowania

Często w tej rubryce wpisujemy pierwsze lepsze zagadnienia np. literatura, kino, sport, etc. To duży błąd. Osoby prowadzące rozmowy kwalifikacyjne bardzo często – chcąc rozluźnić atmosferę – zagadują właśnie o hobby. Jest to doskonała okazja, aby opowiedzieć o czymś, co jest nam znane i pokazać zaangażowanie w ważne dla nas tematy. Jeżeli w CV nakłamiesz i napiszesz, że interesujesz się kinematografią, a nie potrafisz wymienić ostatnich filmów, które otrzymały Oskara, to nie wróżę nic dobrego z takiej rozmowy. Zamień popularne: „muzyka, książka, sport” na „fantastyka (m.in. J.R.R. Tolkien), muzyka rockowa (Guns N' Roses), łyżwiarstwo figurowe”.

 1. Pamiętasz GDZIE i JAKIE CV wysłałeś?

To wspaniale że poszukujesz aktywnie pracy i wysyłasz 20 – 30 CV dziennie, ale jeśli zadzwoni do Ciebie rekruter, aby zaprosić Cię na rozmowę, to niekoniecznie chce słyszeć: „czy ja wysyłałem do Was CV?”, „a może mi pan/pani przypomnieć na jakie stanowisko Państwo poszukują?”. Zapisz sobie gdzie wysłałeś CV i na jakie stanowisko aplikowałeś, oszczędzi to żenujących sytuacji i Tobie i rekruterom.

 1. Adam_Nowak_wersja9_CV.pdf

Nazywa pliku, który wysyłasz powinna zawierać tylko Twoje Imię i nazwisko. Najlepiej, gdyby by było to rozdzielone kropką tak jak tutaj – imię.nazwisko (np. Adam.Nowak.pdf).
Nawet nie wiesz, jak dużo dokumentów aplikacyjnych do nas przychodzi zapisanych jako:

 • CV_3,
 • CV_wersja6,
 • CV_misia,
 • CVimię.nazwisko,
 • CVpoprawione, etc.
 1. To CV, a nie zagadka „Gdzie jest Wally”

Każdy ma różną estetykę i każdemu podoba się co innego, ale o gustach się nie dyskutuje, a CV nie powinno wyglądać jak labirynt, prze który, rekruter musi się przedostać. Dlatego, jeżeli nie chcesz zafundować mu oczopląsu zadbaj o kilka rzeczy:

 • Zdjęcie było biznesowe – daruj sobie zdjęcia z wakacji, no chyba, że aplikujesz do programu Hotel Paradise. 😉
 • Zadbaj o to, by oddzielić od siebie kategorie typu: edukacja, doświadczenie zawodowe etc.
 • Jeżeli nie jesteś świetnym grafikiem, który aplikuje do firmy graficznej, to ogranicz kolory i ilość czcionek w swoim CV. Dokument powinien być czytelny i estetyczny.
 • Nie używaj gotowych szablonów, a jeśli już z takiego korzystasz, to zwróć szczególną uwagę na to, by nie zostało w nim nic, co jest nieprawdą o Tobie. Zaoszczędzisz sobie niezręcznych tłumaczeń.

 

Jeżeli dotrwałeś do końca, to teraz otwórz swoje CV, przejdź punkt po punkcie i sprawdź, czy spełnia ono wszystkie zasady uwzględnione powyżej. Powodzenia!

 

~KB

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments