Czy kandydaci kłamią w CV?

Czy kandydacie kłamią w CV?

Niestety okazuję się, że jest to bardzo powszechne zjawisko, według badań przeprowadzonych przez Talentlyft, aż 85% pracodawców przyłapało kandydatów na nieprawdziwych informacjach w życiorysie zawodowym.

Gdzie najczęściej kandydaci oszukują?

Można by przypuszczać, że w doświadczeniu, ale o dziwo nie.
Najwięcej kandydatów polemizuję w sekcji dotyczącej zainteresowań i hobby. Pretendenci do pracy najczęściej nie przykładają wagi do tego elementu cv, więc wpisują cokolwiek lub kopiują z gotowych wzorów.

Przykładowo dodają informację, że są zainteresowani piłką nożną, a w momencie gdy rekruter pyta kto jaki klub jest aktualnym mistrzem Europy, kandydat nie ma pojęcia.

Oczywiście nie ma to żadnego wypływu na doświadczenie lub kwalifikacje potencjalnego pracownika, niemniej podburza to wiarygodność CV. Skoro kandydat napisał nieprawdę w jednym punkcie, to czy nie zrobił tego w innym?

Kolejnym podpunktem, w którym kandydaci nie przekazują rzeczywistych faktów jest zakres obowiązków w danej firmie. Poszukujący lubią sobie dodawać lub koloryzować zakres obowiązków w swojej poprzedniej pracy, który niestety często nie pokrywa się z realami.

Ostatnim punktem, gdzie pretendenci do pracy naginają pracę jest okres pracy w danej firmie, bardzo często manipulują nim ze względu na własne korzyści. Wydłużają, aby wydawać się bardziej rzetelni i przywiązani do firmy.
Niemniej tutaj szczególnie kłamstwo ma krótkie nogi, nie zapominajmy, że większość osób z danej branży, hr-orców w danym regionie się zna. Skutkiem czego zawsze mogą poprosić i rekomendacje danego kandydata i najprawdopodobniej wyjdzie fakt, że kandydat pożyczył nos od Pinokia 😉

Pamiętajmy, że zaufanie bardzo szybko można stracić, a odbudować je bardzo ciężko.

~Karolina

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments