Czym jest Team – building? I jak on pomaga w pracy w zespole?

Team – building, to forma aktywności, która – owszem – służy zabawie i integracji grupy, ale nade wszystko jest narzędziem do pracy nad tą grupą. Założeniem podstawowym jest praca w zespołach na tle większego zespołu (nierzadko całej firmy), często ze wspólnym finałem, który służy wszystkim, stając się metaforą, symbolem wspólnej pracy lub innego konkretnego komunikatu wewnętrznego PR-u organizacji. Team-building, to bardzo atrakcyjna część szkolenia – element diagnozy potrzeb szkoleniowych lub rozszerzenie szkolenia już przeprowadzonego, gdzie uczestnicy mają okazję w praktyce sprawdzić nabyte umiejętności.

Dobra integracja zespołu i właściwie realizowany team building jest bardzo ważny, jeśli zależy nam na tym aby zespół pracował wydajnie i efektywnie. Zrozumienie celu pracy zespołu, podążanie za wartościami organizacji, jasne przekazywanie informacji między członkami zespołu, odpowiednia adaptacja w środowisku biznesowym w jakim funkcjonuje zespół – w każdym z tych aspektów, to właśnie dobra integracja zespołu zwiększa produktywność pracowników i minimalizuj ryzyko rotacji. Integracja zespołu, to także pogłębienie relacji pomiędzy pracownikami, wytworzenie atmosfery zaufania i chęci do współpracy i niesienia wzajemnej pomocy w trudniejszych sytuacjach.

Integracja w team-buildingu grupy przebiega najkorzystniej, gdy uczestnicy znajdują się w niecodziennej dla siebie sytuacji. Dla niektórych uczestników staje się ona momentem pokazania grupie ich mocnych stron. Moja oferta, to team-building w nowoczesnej formule – gdzie jest miejsce na zaznaczenie indywidualizmu, współpracy, miejsce na swobodny wybór oraz podkreślenie lub wyodrębnienie liderów.

  • Team – building wyłania liderów, formuje grupę operacyjną i „back office”, wyznacza w naturalny sposób pozycje w zespole.
  • Jest także w odpowiednich warunkach sprawdzianem pracy zespołowej: stanowi jedno z narzędzi które sprawdza zarządzanie zespołowe delegowanie zadańzarządzanie kryzysowe zarządzanie zmianą.
  • Sprawnie przeprowadzony team – building jest nieocenionym narzędziem do zarządzania zespołem pracowników, przydatnym w pracy HR i top managementu.
  • Ciekawa osnowa team – buildingu, scenariusz odrywający uczestników od codziennych obowiązków zawodowych, tworzy wyjątkową atmosferę w grupie. Jest zabawą, wyzwala kreatywnośćwspółzawodnictwo, sprzyja kształtowaniu postaw twórczych, zwykle jest także bardzo integrujący.
  • Dobrze przygotowany team – building, uwzględniający potrzeby zespołu, misję Firmy, czy plany HR – daje możliwość połączenia go ze szkoleniem prowadzonym przez trenera szkoleń miękkich lub ultramiękkich.
  • Team-building znakomicie uzupełnia coaching zespołowy w organizacji.
  • Dodatkowym atutem proponowanych team – buildingów jest nabycie dodatkowych umiejętności przez uważnych uczestników, możliwość jeszcze bardziej świadomego rozwijania swojego potencjału, z uwzględnieniem swoich najlepszych cech osobowości oraz akceptacji ograniczeń.

 

Olha

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Sandra Recent comment authors
Sandra
Sandra

A co myślicie o rekordzie Guinnessa jako formie team buildingu? https://biurorekordow.pl/zabawy-teambuildingowe/