Czym jest Team – building? I jak on pomaga w pracy w zespole?

Team – building, to forma aktywności, która – owszem – służy zabawie i integracji grupy, ale nade wszystko jest narzędziem do pracy nad tą grupą. Założeniem podstawowym jest praca w zespołach na tle większego zespołu (nierzadko całej firmy), często ze wspólnym finałem, który służy wszystkim, stając się metaforą, symbolem wspólnej pracy lub innego konkretnego komunikatu wewnętrznego PR-u organizacji. Team-building, to bardzo atrakcyjna część szkolenia – element diagnozy potrzeb szkoleniowych lub rozszerzenie szkolenia już przeprowadzonego, gdzie uczestnicy mają okazję w praktyce sprawdzić nabyte umiejętności.

Dobra integracja zespołu i właściwie realizowany team building jest bardzo ważny, jeśli zależy nam na tym aby zespół pracował wydajnie i efektywnie. Zrozumienie celu pracy zespołu, podążanie za wartościami organizacji, jasne przekazywanie informacji między członkami zespołu, odpowiednia adaptacja w środowisku biznesowym w jakim funkcjonuje zespół – w każdym z tych aspektów, to właśnie dobra integracja zespołu zwiększa produktywność pracowników i minimalizuj ryzyko rotacji. Integracja zespołu, to także pogłębienie relacji pomiędzy pracownikami, wytworzenie atmosfery zaufania i chęci do współpracy i niesienia wzajemnej pomocy w trudniejszych sytuacjach.

Integracja w team-buildingu grupy przebiega najkorzystniej, gdy uczestnicy znajdują się w niecodziennej dla siebie sytuacji. Dla niektórych uczestników staje się ona momentem pokazania grupie ich mocnych stron. Moja oferta, to team-building w nowoczesnej formule – gdzie jest miejsce na zaznaczenie indywidualizmu, współpracy, miejsce na swobodny wybór oraz podkreślenie lub wyodrębnienie liderów.

  • Team – building wyłania liderów, formuje grupę operacyjną i „back office”, wyznacza w naturalny sposób pozycje w zespole.
  • Jest także w odpowiednich warunkach sprawdzianem pracy zespołowej: stanowi jedno z narzędzi które sprawdza zarządzanie zespołowe delegowanie zadańzarządzanie kryzysowe zarządzanie zmianą.
  • Sprawnie przeprowadzony team – building jest nieocenionym narzędziem do zarządzania zespołem pracowników, przydatnym w pracy HR i top managementu.
  • Ciekawa osnowa team – buildingu, scenariusz odrywający uczestników od codziennych obowiązków zawodowych, tworzy wyjątkową atmosferę w grupie. Jest zabawą, wyzwala kreatywnośćwspółzawodnictwo, sprzyja kształtowaniu postaw twórczych, zwykle jest także bardzo integrujący.
  • Dobrze przygotowany team – building, uwzględniający potrzeby zespołu, misję Firmy, czy plany HR – daje możliwość połączenia go ze szkoleniem prowadzonym przez trenera szkoleń miękkich lub ultramiękkich.
  • Team-building znakomicie uzupełnia coaching zespołowy w organizacji.
  • Dodatkowym atutem proponowanych team – buildingów jest nabycie dodatkowych umiejętności przez uważnych uczestników, możliwość jeszcze bardziej świadomego rozwijania swojego potencjału, z uwzględnieniem swoich najlepszych cech osobowości oraz akceptacji ograniczeń.

 

Olha

guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sandra
Sandra
24 marca 2020 15:44

A co myślicie o rekordzie Guinnessa jako formie team buildingu? https://biurorekordow.pl/zabawy-teambuildingowe/

Marcin
Marcin
19 maja 2021 09:48

Budowanie zespołu i integracja to ważne tematy. Bardzo dobrze, że coraz częściej się je porusza. Warto zatroszczyć się o atmosferę w pracy, dobrą komunikację i koniec końców – komfort psychiczny. Mogę jeszcze zostawić link do tekstu, który wyjaśnia dlaczego integracja online jest potrzebna. Z racji, że praca zdalna i hybrydowa nadal funkcjonują, to myślę, że może się to komuś przydać 🙂
https://newplayers.pl/integracja-dlaczego-wazna/