CZYM SIĘ RÓŻNIĄ ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W UKRAINIE I POLSCE

Już niedługo, Ukraińcy podobnie jak Polacy wspólnie zasiądą przy wigilijnym stole. Zgodnie z tradycją, stanie się to wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy na niebie. Ukraińska wieczerza wigilijna przypomina polską: jest choinka, a także dwanaście wigilijnych potraw, ale święta Bożego Narodzenia na Ukrainie wyróżniają się pewnymi ważnymi szczegółami.

Wigilia na Ukrainie przypada na 6 stycznia w tym czasie Polacy obchodzą święto Trzech Króli. W Polsce ważnym zwyczajem wigilijnym, nieznanym na Ukrainie, jest dzielenie się opłatkiem przed wieczerzą. Według tradycji w Ukrainie gospodarz najpierw stawią na stół kutie pod którą zawsze jest ułożone sianko, zapala świecę, czyta modlitwę. Poczęstunek zaczyna się od kutii, głowa rodziny jako pierwszy kosztuję 3 łyżeczki kutii i dopiero wtedy goście i członkowie rodziny zaczynają jeść.

W kutii obowiązkowo powinno się znaleźć:

  • ziarno – symbolizuje płodne życie, zmartwychwstanie, życie wieczne i cykl życia,

  • mleko makowe z miodem to symbol dobrobytu i urodzajności ziemi,

  • miód osobno symbolizuje słodycz i ziemskie przyjemności,

  • mak i orzechy to bogactwo.

Jeśli kutia jest bogata i smaczna, to przyszły rok będzie udany, z bogatymi zbiorami i dostatkiem w rodzinie.

Oprócz kutii na świątecznym stole powinno się znaleźć: barszcz z uszkami, smażone grzyby, pierogi z kapustą, śledź, grzyby marynowane, gołąbki z kaszą i grzybami, duszona kapusta, fasola, uzwar z owoców, pampuszki z czosnkiem.

Silną i żywą tradycją na Ukrainie podobnie jak w Polsce jest śpiewania kolęd. W trakcie Bożego Narodzenia na Ukrainie, wszyscy wspólnie śpiewają przy wigilijnym stole, w cerkwiach, a także na świeżym powietrzu podczas świątecznych koncertów.

Popularniejsze niż w Polsce są grupy kolędników. Tworzą je zazwyczaj grupy dzieci i przyjaciół z danej dzielnicy lub wioski. Noszą oni maski kozy, a ubrani są w białe i brązowe futra. W grupie wyznacza się kolędnika prowadzącego. Jego zadaniem jest rozpoczynanie kolędy solo lub jej zakończenie.

Każda grupa ukraińskich kolędników niesie ze sobą najbardziej znany atrybut, czyli Gwiazdę Betlejemską. Ponadto, kolędnicy wyposażeni są w dzwonki, a czasami również i w instrumenty. Dobrym zwyczajem jest obdarowywanie kolędników słodyczami lub drobnym datkiem.

~ Irena

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments