Jak utrzymać równowagę w pracy i nie oszaleć?

Wielcy mówią, że nie wyjdzie dobrej pracy „w pracy”, jeśli nie zajmujesz się czymś dla siebie poza nią. Inni mówią, że dobra praca jest tam, gdzie nas niema.

Zmęczenie w pracy. Jak tego uniknąć, co należy zrobić, aby zawsze zostawać tym „kwiatem lotosu” w pracy, i w domu z rodziną?

Daję kilka kroków do odhaczenia, które na pewno nie zaszkodzą, a może nawet pomogą w zachowaniu równowagi w pracy:

  1. Naucz się mówić w pracy „Nie”.

Oczywiście, jeśli to należy do twoich obowiązków, tutaj bez zmian, ale nie musisz siedzieć po godzinach, jeśli czujesz, że już jesteś „full of it”. Również pomyśl o tym, jaki jest priorytet wykonania zadań. Może nie wszystko musisz wykonać na „Już”?

2. Napisz swój plan pracy na cały tydzień.

Tutaj uwaga! Musisz też założyć chwilę na przerwę, o tym koniecznie musisz pomyśleć, aby móc odpocząć chwilę od tych historii.

  1. Może porozmawiaj o częściowo elastycznym grafiku pracy?

Nie oszukujmy się, żyjemy w XXI wieku, gdzie większość pracy biurowej da się przełożyć na home-office. Kwestia w jakim wymiarze i konieczności wspólnych call-ów z zespołem. Ale da się, tylko zacznij rozmawiać o tym z kierownikiem.

  1. Po pracy nie idź do kanapy przed telewizorem.

Jedź na rower. Nie masz? Weź sobie Nextbike’a, to nie kosztuje drogo!

  1. Włącz muzykę sobie w pracy, na pewno da ci chwilę odprężenia.
  2. Pamiętaj o ulubionych przekąskach. Są niezbędne dla ciebie.
  3. W końcu będziesz musiał/a trochę odpuścić swój perfekcjonizm.

Rzeczywiście, niektóre rzeczy muszą być zrobione na czas i jak najlepiej. Wiele osób, zwłaszcza tych które stawiają przed sobą cele w życiu ma też tendencje do perfekcjonizmu i chęci zrobienia wszystkiego idealnie. Powoduje, że tracimy czas na tworzenie idealnych rozwiązań, kiedy efekt który już osiągnęliśmy jest wystarczający do realizacji celu. Dodatkowo stresujemy się i zużywamy naszą energię, aby osiągnąć perfekcyjny naszym zdaniem rezultat.

  1. Pozbądź się niepotrzebnych zdań i osób, które zabierają ci energię.

Musisz optymalizować swój czas, a więc warto ograniczyć rozmowy, które nie wnoszą nic przyjemnego oraz ludzi, które niekoniecznie mogą pomóc w utrzymaniu twojej równowagi. Skoncentruj się na ludziach i działaniach, które dają Ci największą wartość.

  1. Zapanuj nad technologią!

Niewątpliwie technologia wkracza do naszej codzienności tak szybko, że nie nadążamy za nią. Fakt, że nowe rozwiązania pomagają w wielozadaniowości, planowaniu (zwłaszcza przy pracy biurowej), oraz kontroli realizacji.

Przejmij kontrolę nad technologią w codziennym życiu. Kiedy trzeba wykorzystaj ją na swoją korzyść, aby ułatwić sobie pracę, oszczędzić czas wykonując wiele zadań on-line. Jednak kiedy potrzebujesz się skupić lub poświęcić czas na bycie z bliskimi czasem – warto całkowicie wyłączyć wszelkie technologiczne rozpraszacze.  Są momenty w życiu, kiedy należy po prostu wyłączyć telefon i cieszyć się chwilą.

Technologia może Ci umożliwić wykonywanie wielu zadań i zoptymalizować codzienną produktywność, jednak korzystaj z niej mądrze.

Czy może zapomniałam jakieś ważne punkty? Koniecznie napisz je w komentarzu.

I na sam koniec – powtarzaj jak mantrę „niema niczego, czego nie mogę osiągnąć”.

KY🙌

 

 

avatar