Jak znaleźć pracę w czasie kryzysu.

O tym, że mamy kryzys i wielu z nas poszukuje pracy, nie trzeba nikomu mówić. Wystarczy spojrzeć na nasze tablice na Linkedinie…

Ten artykuł jest dla ludzi, którzy świadomie poszukują pracy. Nie znajdziecie tu informacji, która branża ma się najlepiej, albo gdzie aplikować by na pewno dostać pracę, bo ostatnio to zmienia się z dnia na dzień.

Wiadomo, że dobrze ma się branża IT, (Chociaż i ona ucierpiała przez COVID-19, w niektórych sektorach.) Producenci żelów antywirusowych i maseczek, ale nie o tym.

Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić, jak wyróżnić się i zapaść w pamięć podczas procesu rekrutacyjnego.

Gdy wysyłasz CV:

  1. Napisz czytelne, szczegółowe CV.  Pamiętaj, że ma ono cię wyróżniać wśród Kandydatów i jest twoją wizytówką → Więcej porad dotyczących CV, znajdziesz pod tym linkiem: http://personalnyserwis.com/blog/jak-napisac-dobre-cv/

W razie jakichkolwiek pytań, napisz, chętnie przeanalizuję twoje CV i doradzę bezpłatnie, co można w nim poprawić.

  1. Świadomie aplikuj  Nie wysyłaj CV masowo, dokładnie czytaj oferty, wymagania, warunki oferowane. Zajmie to więcej czasu? Wyślesz mniej CV? Tak, ale dzięki temu nie przystąpisz do procesów, w których i tak nie chciałbyś uczestniczyć, bo za niska stawka, praca w systemie 3 zmianowym, za daleko od twojego miejsca zamieszkanie itp.
  2. Pamiętaj gdzie wysyłasz CV  Pamiętać? Przecież tyle tego jest, jakim cudem mam to zapamiętać? Tu wracamy do punktu, nie wysyłaj masowo CV. Ponad to, zawsze milej jest widziane jak Kandydat wie skąd dzwonimy.

Najgorsze, co można usłyszeć, to zdanie „A może Pani powiedzieć skąd dzwoni, bo ja już tyle tego wysyłałem”. Rekruter jest świadomy, że jesteś aktywnym Kandydatem i nie powinien cię na tej podstawie zdyskwalifikować. Niemniej lepiej zapadniesz w pamięć jak wspominasz nazwę stanowiska w rozmowie lub dasz odczuć, że wiesz, o jakie ogłoszenie chodzi.

Oczywiście, że ciężko jest spamiętać to wszystko, dlatego uwaga tu się przyda kalendarz, notatnik cokolwiek, co masz pod ręka i możesz w tym pisać. Jeśli aplikujesz na jakaś ofertę, zapisz sobie, kiedy aplikowałeś, na jakie stanowisko, nazwę firmy i to, co cię najbardziej zainteresowało w danej ofercie lub to, co jest najistotniejsze ( Napisane wytłuszczonym drukiem.).

Co jak Rekruter zadzwoni?:

  1. Jeśli nie możesz rozmawiać,  jesteś w sklepie, jedziesz samochodem, czekasz lekarza itp. Powiedz Rekrutrowi, że nie możesz teraz rozmawiać i czy możesz odzwonić za godzinę, pół, pięć minut. Ważne by powiedzieć to spokojnie i wskazać czas, kiedy się skontaktujesz i oczywiście jak powiesz, że zadzwonisz za godzinę, to nie dzwoń następnego dnia. Z drugiej strony Rekruter może powiedzieć, że wtedy on nie będzie miał czasu, w takim wypadku podaj inny termin, generalnie spróbuj się dogadać, od tego przecież są rozmowy 🙂
  2. Gdy nie dosłyszałeś nazwy firmy, poproś o jej powtórzenie.  Niestety mamy tendencję to szybkiego i mało wyraźnego przedstawiania się i może nam to uciec, a już na tym etapie możemy dobrze zapaść w pamięć i tu przydadzą się nasze wcześniejsze notatki.

Przykład:

„– Dzień dobry z tej strony Karolina Łangowska Serwis Personalny, czy rozmawiam z Panem Janem?

– Dzień dobry, tak przy telefonie, czy może Pani powtórzyć, z jakiej firmy Pani dzwoni, bo nie dosłyszałem?

– Serwis Personalny, kontaktuję się w sprawie Pana aplikacji na stanowisko magazyniera. (Szukamy w naszych notatkach.)

– Dziękuję, chodzi o pracę w Gdyni Dąbrowej na wózkach widłowych?

– Tak zgadza się…”

Dzięki temu, wiem, że dokładnie czytałeś ogłoszenie i z pewnością podświadomie zostaniesz w mojej głowie, jako osoba odpowiedzialna i zorganizowana 🙂

  1. Mniej coś do pisana,  może być notatnik w telefonie, zapisz miejsce proponowanego spotkania, datę i czas. Oczywiście osoba rekrutująca może powiedzieć, że wyślę Tobie maila lub smsa z tymi informacjami, niemniej warto być na taką ewentualność przygotowanym.

Szukając pracy korzystaj z wielu narzędzi, nie tylko ogłoszeń.

Sposobów na znalezienie pracy jest wiele, dlaczego więc nie wykorzystać wszystkich? Przestawię kilka z nich.

  1. Zrób listę top 50. – Rozpisz sobie, do których firm chciałbyś aplikować. Przeszukaj ich strony internetowe, może mają taką politykę, że nie wystawiają nigdzie ogłoszeń poza nią? Może będzie tam mail/ telefon do kierownika działu, w którym chciałbyś pracować? Wykorzystaj to, skontaktuj się, może akurat kogoś poszukują lub będą taki zamiar, a ty wykażesz zainteresowanie firmą i to cię wyróżni na tle innych kandydatów.
  2. Stwórz profil na Linkedin, – jeśli już go masz, to dobrze uzupełnij, nie wiesz jak, skorzystaj z szkolenia. Wiele firm organizuję teraz bezpłatne webinaria, warto się tematem zainteresować, aby wykreować swój wizerunek w biznesie. Osobiście polecam szkolenia Kamili Czaromskiej-Shiers, (Co prawda są płatne, ale wartę swojej ceny.)
  3. Weź udział w akcjach parowania Rekrutera z Kandydatem. – Ostatnio między innymi na Linkedinie jest ich mnóstwo, warto zwrócić uwagę, że wbrew obawą, nie udostępniacie swoich danych do powszechnego użytku. Zazwyczaj organizator akcji nadaję Wam numer i jedyne, co udostępnia, to nazwę waszego zawodu/stanowiska i lokalizację. W przypadku zainteresowania przez Rekrutera, udostępnia bezpośredni do Was kontakt, oczywiście za Waszą zgodą, ale tej konkretniej, zweryfikowanej osobie.

W tym samych bazach, bardzo często są aktualne oferty pracy, którym też warto się przyjrzeć.

Szukanie pracy, to bardzo stresujący i intensywny czas, ale warto się do niego przyłożyć, aby nasza przyszła posada, była naprawdę tą, która da nam satysfakcję.

Jeżeli chodzi o rozmowy rekrutacyjne, to temat na kolejny artykuł, bo jest zbyt obszerny, by zamknąć go w 3 podpunktach. Na pewno niebawem i taki artykuł się pojawi. 🙂

Tym czasem trzymam kciuki, za wszystkich poszukujących pracy, cieszę się, że dotarliście do końca tego materiału i życzę Wam udanego dnia!

Karolina Łangowska 

avatar