Nowy rok – czas na zmiany!

Postanowienia noworoczne. Mamy już co prawda połowę stycznia, ale jeżeli nadal ich nie masz, polecam spisać sobie mały plan działania. Dzięki temu, pod koniec roku nie poczujesz, że zmarnowałeś/-aś czas. Często odkładamy pewne tematy na potem, po czym to „potem” nigdy nie następuje. Jak się do tego zabrać?

  1. Po pierwsze, dobrze jest spisać na kartce sobie wszystkie cele/ postanowienia. Tutaj z pewnością przyda Ci się kalendarz.
  2. Pewnie już słyszałeś/ -aś o metodzie SMART? Jeśli nie, to w skrócie pamiętaj o tym, że cele powinny być: ambitne, konkretne i mierzalne, mieć określony termin i co najważniejsze, być osiągalne.
  3. W przypadku większych projektów, możesz podzielić je na mniejsze etapy i odhaczać je na swojej liście „to – do”.
  4. Kolejną dobrą praktyką jest mówienie innym o swoich celach – to podświadomie zmusza nas do działania.
  5. Jeśli masz taką możliwość, zaangażuj kogoś w swoje plany, szczególnie dobrze sprawdza się to w tematach sportowych. Jeśli umówisz się z koleżanką czy kolegą na bieganie, na pewno głupio będzie Ci się wymigiwać od takiego postanowienia.

Pamiętaj jednak, że przede wszystkim ma to być dla Ciebie, masz mieć z tego radość. Oczywiście nic nie przychodzi samo. Możesz napotkać na trudności w realizacji, ale nie zniechęcaj się. Dlatego kluczowym etapem jest samo wyznaczenie sobie celu, aby miał on sens i był realny. Celem nie powinno być „zarabianie milionów”, ale prędzej „zmiana pracy na bardziej rozwojową/ awans/ rozpoczęcie dodatkowej nauki”. W końcu kto by nie chciał być bogaczem.
Każdy może mieć marzenia, ale nie każdy je spełnia. Tak samo jest z postanowieniami. Przykładowo, wiele osób na początku roku chce schudnąć, ilu się udaje? Niestety nie wszystkim. Tylko ci najbardziej zdeterminowani realizują swoje plany. Mam nadzieję, że należysz właśnie do tej grupy.  Niech moc będzie z Tobą!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments