Obcokrajowcy w Polsce

Polska jest (jeszcze jest) drugim po Wielkiej Brytanii państwem najchętniej wybieranym przez obcokrajowców w Unii Europejskiej pod względem liczby wydanych wiz i zezwoleń pobytowych.

Największy potencjał obcokrajowcy dostrzegają w Trójmieście i Katowicach, gdzie są nowe inwestycje (takie jak gdańskie Europejskie Centrum Solidarności czy zachwycająca przestrzeń wokół katowickiego Spodka) zmieniają miejski krajobraz.

Ta czy bezpiecznie i komfortowo czują się obcokrajowcy w obcym kraju? Zgodnie z ostatnimi badaniami na ulicach polskich miast obcokrajowcy czują się stosunkowo bezpiecznie – choć w 6-stopniowej skali tylko Kraków zasłużył na “piątkę”, pozostałe miasta nie schodzą poniżej solidnej “czwórki”. Oprócz stolicy Małopolski eksperci najwyżej oceniają poziom bezpieczeństwa w Poznaniu i Warszawie. Najbardziej przyjaźni do obcokrajowców mieszkańcy w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Najbardziej surowo w Łodzi, Warszawie i Bydgoszczy.

Na czym zależy ta różność w stawieniu się obywateli Polski do obcokrajowców? Problem jest w obcokrajowcach czy tudzież w Polakach? Co raz mniejszą staje się różnica kulturalna, coraz więcej obcokrajowców przełamuje barierę językową. Integracja do europejskich zasad kulturalnych jest naszym wspólnym zadaniem. Polska również potrzebuje wsparcia kapitału ludzkiego do zaspokajania potrzeb kadrowych, jak i migranci potrzebują legalnego i bezpiecznego miejsca do zarabiania pieniędzy lub rozpoczęcia nowego życia w innym kraju niż z którego pochodzą

~ Vadym Radchenko

 

Źródło: https://www.morizon.pl/blog/obcokrajowcy-w-polsce/

avatar