Pełni swoich możliwości!

Wczoraj, kiedy tyle chciałam zrobić, a tak bardzo mi się nie chciało… Kiedy jakoś nic nie szło w domu i w pracy…. Tydzień w kalendarzu zapisany i zaplanowany cały z góry…. Tysiąc rzeczy do zrobienia mniejszych i większych, ale motywacji do działania brak 🙁

Każdego przecież, bez wyjątku, od czasu do czasu dopada kompletna niemoc i niechęć do czegokolwiek.

Co zrobić by mi się jednak chciało tak jak mi się nie chce?

Odpowiednia motywacja wewnętrzna to klucz do sukcesu, nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym.

 

By być w pełni swoich możliwości powinniśmy pomyśleć o motywacji samych siebie i wprowadzeniu w życie kilku zmian. Motywacja zewnętrzna, która jest efektem działania bodźców zewnętrznych jest jedynie chwilowa. Czas jej działania będzie krótki. Jeśli nie uda nam się zmotywować od środka, szybko dojdzie do wypalenia.

Pierwszy krok ku lepszym zmianom, należy rozpocząć od przeanalizowania spraw ważnych, ważniejszych i mniej ważnych. Zbyt dużo obowiązków nałożonych na jedną osobę w tym samym czasie, to główny demotywator. Po ustaleniu priorytetów ze spokojem mogę stwierdzić, że lista spraw do zrobienie zmalała o połowę? Zrobienie takiej analizy już samo w sobie działa motywująco. Pomocne będzie również spisanie na kartce tych wszystkich rzeczy do zrobienia, ponieważ to pozytywnie na nas wpływa i zwiększa prawdopodobieństwo realizacji większości zadań z naszej listy…

By skutecznie realizować swoje zamierzenia i wykonywać, co sobie zaplanowaliśmy potrzebna jest nam przede wszystkim SAMODYSCYPLINA!

Bez względu na to czy nasz plan dotyczy czegoś tak dużego, jak przebiegnięcie maratonu, wyruszenie w wymarzoną podróż, zakup własnego mieszkania, czy założenie rodziny i wychowanie dzieci zgodnie z wyznawanymi wartościami… Czy też tak niewielkiego, jak wypijanie codziennie rano dużej szklanki wody z cytryną, 30-minutowy wieczorny spacer, systematyczny 15 minutowy trening lub czytanie 10 stron książki wieczorem….. Niestety bez samodyscypliny nie zrealizujemy swoich własnych zamierzeń. Należy pamiętać, że samodyscyplina to nie jest coś z czym się rodzimy – na szczęście dla nas wszystkich jest to coś, na co mamy wpływ, możemy ją wyćwiczyć, wytrenować by pracowała na naszą korzyść!

Musimy tylko realizować swoje zamierzenia i wykonywać, co sobie zaplanowaliśmy ze spokojem zostawiając sobie margines błędu, na dowolne zachcianki i nieplanowane wydarzenia. Tylko konsekwencją i uporem nasza samodyscyplina będzie w dobrym, przyzwoitym stanie 🙂

Każdy dzień z wyznaczonymi priorytetami, zrobieniem najmniejszego nawet kroku w kierunku osiągnięcia tych znacznie większych, wyznaczonych przez nas celów – wzmacnia nas! Istotne są właściwie wytyczone plany, zgodne z nami samymi. Jeśli założyliśmy sobie nie swoje cele, tylko te narzucone przez innych, przez otoczenie, w którym się obracamy lub po prostu wydaje nam się, że to jest właśnie to, co chcemy w życiu realizować, że musimy tak robić bo tak wypada, bo tak robią inni… Oddala nas od samorealizacji i spełniania swoich pragnień w zgodzie z samym sobą. Poziom naszej motywacji bardzo mocno wiąże się z naszymi wartościami, czyli tym, co cenimy najbardziej w życiu. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić, co jest dla nas ważne- nie będziemy potrafili zmotywować się do działania! Warto więc zatrzymać się na chwilę i odkryć, co liczy się dla nas najbardziej, tak by w chwilach spadku motywacji móc przypomnieć sobie, dlaczego podejmujemy dane działania.

Kolejny krok to dobra organizacja czasu pracy.  Więc gdy mamy już nasz plan działania z wyznaczonymi sprawami, czynnościami do zrobienia, gdy wyodrębniliśmy już sprawy ważne i mniej ważne jest to duży krok w kierunku dobrej organizacji naszego czasu, a co za tym idzie realizacji tego wszystkiego co sobie zaplanowaliśmy. Czynności powtarzalne, chociażby poranne picie wody z cytryną czy łykanie witamin dobrze jest wykonywać mniej więcej o tej samej porze, tak aby stał się to nasz rytuał każdego dnia. Warto też wyznaczyć sobie jedną, dwie godzinki w tygodniu na przykład w każdy poniedziałek na zrobienie wszystkich koniecznych, krótkotrwałych czynności: zapłacenie rachunków, wykonanie ważnych telefonów itp. Takie drobne obowiązki najlepiej załatwić na początku tygodnia, aby nie narastały i nie „wisiały” nam nad głową. Dobra organizacja czasu pracy działa motywująco, kiedy wiemy, że mamy wszystko poukładane, zorganizowane i zdążymy z większością rzeczy wyrobić się na czas. Jednak musimy też pamiętać, aby każdego dnia wychodzić poza swoją rutynę i próbować nowych rzeczy, aby postrzegać każdy dzień niczym kolejne wyzwanie. Nie pozwólmy, więc aby życie przeciekało nam przez palce, a nasze marzenia się rozpływały !

Na koniec kilka cytatów motywujących nas do działania i odkrywania swoich możliwości:

„Uważam za odważniejszego tego, który przezwycięża swoje pragnienia niż tego, kto pokonuje swoich wrogów; ponieważ najtrudniejsze zwycięstwo to te nad samym sobą.”

͂ Arystoteles   ͂

„Jeśli nie nauczymy się motywowania samych siebie, motywacja zewnętrzna będzie całkowicie bezużyteczna.”

 ͂ Bernardo Samateas   ͂

­­­­­­­­­­­­­

“Tak naprawdę, to zawsze wiesz, co jest w danej chwili właściwym działaniem.
Problem polega na podjęciu tego działania.”

͂ H. Norman-Schwarzkopf   ͂

„Nie wolno w życiu przechodzić obok szansy, która może się już nie powtórzyć.”

͂ Beata Tyszkiewicz   ͂

 

Będąc odpowiednio zmotywowanymi od środka, przez samych siebie, możemy osiągnąć to, co chcemy i być w pełni swoich możliwości. Możemy sięgać tak wysoko jak tylko pragniemy, aby jednak utrzymać wysoką motywację, musimy ją właściwie pielęgnować.

Asia

 

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anko Recent comment authors
Anko
Anko

fajnie …. dziękuje