Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim- KOSZMAR czy SUKCES?!

 

Każda kobieta która została mamą wie, że zwłaszcza początki tej drogi- czas urlopu macierzyńskiego to wspaniały, a jednocześnie bardzo trudny i nieporównywalny do niczego okres. Czas który mija równie szybko i gdy zbliża się moment powrotu do pracy w głowie zaczyna kotłować się mnóstwo pytań i wątpliwości :

Czy sobie poradzę? Jak połączę te dwie sfery życia? Jak przyjmą mnie po takiej przerwie w firmie?

Czy będę tęsknić i czy będę umiała się skupić na obowiązkach? Jak dziecko które do tej pory spędzało z mamą prawie 24h odnajdzie się w nowej sytuacji?

Wszystko to jest na pewno znane każdej mamie której zbliża się powrót.

Nie ma w tym nic dziwnego gdyż w ostatnim okresie w pełni oddałaś się opiece dziecka, a teraz kolej na następny krok! Na powrót do obowiązków zawodowych!

Jak i co zrobić żeby zminimalizować stres który nam towarzyszy?

Po 1: Odpowiednio wcześniej zastanów się kto zajmie się pociechą podczas twojej nieobecności:

jeśli babcia– ustalcie zasady co i jak, jeśli opiekunka – poszukaj najlepiej wśród znajomych kogoś godnego polecenia, jeśli planujesz oddać do żłobka- daj sobie czas na jego poznanie.

Jest to jeden z ważniejszych jak nie najważniejszy punkt! Tylko wtedy ze spokojnym sumieniem i otwartym umysłem będziesz mogła wrócić do obowiązków zawodowych.

Po 2: Zadbaj o kontakt z zespołem czy też z koleżanką z pracy. Warto wiedzieć co się dzieje w firmie i czy jakieś zmiany zaszły w tym czasie, może wtedy będzie Ci łatwiej się zaaklimatyzować.

Po 3 :Jeśli czas i dziecko Ci na to pozwoli może warto wziąć udział w jakimś szkoleniu, webinarze lub po prostu śledzić portale branżowe- dzięki temu być może poczujesz się trochę pewniej!

Po 4 : Pamiętaj, że masz swoje prawa! Jako mama wracająca z macierzyńskiego masz gwarantowaną ochronę przed zwolnieniem, zdegradowaniem czy prawo do dodatkowej przerwy jeśli karmisz piersią.

Po 5 : Być może w firmie są możliwości które ułatwią powrót np. praca zdalna ( w dobie pandemii co raz częściej w firmach w Polsce spotykana), elastyczne godziny pracy i choć trochę ułatwią organizację, zwłaszcza na początku.

Po 6 : Jeśli z różnych przyczyn po urlopie musisz szukać nowej pracy, warto zacząć działać wcześniej. Przejrzyj i zaktualizuj swoje CV. Udaj się do doradcy personalnego, który pomoże z przygotowaniem CV i pokieruje Cię odpowiednio.

Po 7: Zadbaj o siebie! Wizyta u fryzjera, kosmetyczki, czy zakup nowego „ciuszka” na pewno pozwoli poczuć się lepiej. W końcu to tak niewiele, a da możliwość czuć się pewniej (zwłaszcza po miesiącach spędzonych w dresach i z kucykiem na głowie, bez makijażu, gdzie jedyną ozdobą na koszulce zwykle było ulane mleko dziecka  :P)

Także pierś do przodu plecy prosto i do dzieła!! Nie traktuj tego czasu jako straconego, spójrz na to z perspektywy nabycia nowych umiejętności i wzbogacenia doświadczenia – wielozadaniowość, organizacja opanowana do perfekcji, zarządzanie czasem lub zespołem, a może i delegowanie obowiązków? 😉

Badania dowodzą, że kobiety-matki są wydajnymi i cenionymi pracownikami! Bo bycie mamą to jak bycie SUPER BOHATEREM 😉  To Twój czas! Do dzieła!!

Powodzenia !

~MK

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments