Praca w domu – nowa rzeczywistość czy okres przejściowy? Wady i zalety.

Kiedy w połowie marca 2020 w Polsce nastąpił tzw. lockdown, zarówno firmy jak i pracownicy wstrzymali oddech. Pandemia COVID-19 zdecydowanie przyniosła gospodarce światowej wiele strat. Ale czy tylko strat? Ja uważam, że w każdej sytuacji można jednak znaleźć jakieś pozytywne strony. Na pewno doceniliśmy wolność, zdrowie jak i relacje z bliskimi, ale to nie wszystko.

Skutkiem, czy też rozwiązaniem na tę sytuację stała się praca zdalna. Nawet rząd zalecił właśnie ten sposób wykonywania obowiązków. Wiele firm zdecydowało się na taki krok i pracuje tak do dziś. Oczywiście pracownicy produkcyjni nie są w stanie zabrać maszyn do domu, ale biurowi… czemu nie? Przed pandemią tylko 12% pracowników umysłowych wykonywało pracę zdalną, za to w kwietniu ta liczba wzrosła do 75%! Zawody, które mają taką możliwość to przede wszystkim: programiści, graficy, doradcy klienta e-commerce, pracownicy portali internetowych, tłumacze, księgowe czy rekruterzy.

Model zdalny daje wiele korzyści:
– oszczędność czasu i pieniędzy potrzebnych na dojazd do pracy,
– ograniczając wyjścia z domu, można ograniczyć pokusy takie jak kawa w sieciówce czy lunch na mieście,
– nie trzeba się stroić czy robić makijażu (no chyba, że na videokonferencję :-D)
– zwiększona elastyczność czasu pracy,
– można ją wykonywać zarówno w mieszkaniu, jak i na ogródku czy wyjeżdżając na wieś,
– mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem czy grypą sezonową,
– brak ploteczek przy ekspresie daje więcej czasu na pracę.

Znalazłam jednak kilka wad pracy zdalnej:
– wielu osobom ciężko się kurz gromadzi się na półkach,
– jeżeli dziecko również zostało w domu, będzie mu ciężko zrozumieć, że rodzic nie może się z nim bawić,
– pokusa pozostania w łóżku może przyczynić się do rozleniwienia się i zaniedbania swoich obowiązków,
– łatwo jest zaburzyć harmonię pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym

Niewiele firm było przygotowanych na takie działania, ale wiele z nich ekspresowo sobie z poradziło z nową sytuacją. Podstawowym narzędziem do pracy w domu jest na pewno komputer z dostępem do internetu oraz telefon służbowy, a większość firm i tak przeszła na telefony komórkowe, które z łatwością można zabrać ze sobą. Taka forma pracy pomogła działać przez pierwsze 3 miesiące pandemii, kiedy specustawy nie pojawiały się na czas. Część firm już wróciła do trybu stacjonarnego, część wprowadziła system rotacyjny w biurze, a są też takie firmy, którym taki układ odpowiada i nie planują powrotu do swoich placówek. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować balans. Według raportu „Rynek pracy zdalnej” przygotowanego przez Gumtree.pl – aż 69% pracujących zdalnie przekracza standardowe osiem godzin. Nie dla każdego praca bez nadzoru wychodzi na dobre – wg tego samego raportu średni czas przeznaczony na pracę w domu wynosi 9,75 godzin! Pytaniem pozostaje zatem kwestia wydajności takiego rozwiązania.

Jedyne co teraz jest pewne, to że rząd musi uaktualnić kodeks pracy, w którym brakuje odpowiednich punktów odnoszących się do e-pracy. My, czyli Serwis Personalny jako firma zajmująca się kadrami, czekamy na nowe przepisy z niecierpliwością! Zachęcamy również do śledzenia tych informacji na bieżąco, szczególnie osoby pracujące w domu.

~Natalia

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments