Psychologia, motywacja, a sukces na rynku pracy

Można powiedzieć, że wszystko najpierw wychodzi z nas. Nie oznacza to jednak pełnej kontroli sprawowanej nad sobą, a raczej korzystanie z celowego oszukania siebie. Nie jest to sztuka prosta ale bardzo skuteczna, więc do dzieła.

Zapomnij o swoich wygórowanych dalekich celach.

Za bardzo będziesz skupiać się na nich, niejednokrotnie zastanawiając się czy to co robię ma sens. Zamiast tego stawiaj sobie pomniejsze cele prowadzące do szczytu, który może się zmienić od tego zakładanego z początku. Dzięki temu weryfikujesz słuszność podjętych decyzji wysuniętych daleko w przyszłość bez szczególnie niekorzystnego procesu demotywacji, co więcej z każdym małym osiągniętym celem twoja motywacja będzie wzrastać.

Nie ukrywaj przed sobą swoich słabości.

Zawsze mówi się o odkrywaniu słabości swojego przeciwnika, nie dając znać o własnych. To błąd, niech wie o naszych słabościach, a dodatkowo uwydatni to nasze najmocniejsze strony. Tak samo jest na rozmowie rekrutacyjnej. Nie ukrywając naszych słabych stron, stajemy się bardziej wiarygodni, dlatego nasze najlepsze umiejętności i wiedza, będzie rozpatrywana jako konkret, a nie przechwałki.

Pracuj nad sobą ale umiej się docenić.

Ciągłe rozwijanie siebie jest ważne, nie potrafiąc jednak docenić przebytej drogi, popadamy w przekonanie o tym, że cały czas nie potrafimy czegoś w wystarczając stopniu. Dlatego pamiętajmy aby być dumnymi z siebie i chwalmy się naszymi umiejętnościami, a kto wie, może poprowadzi nas to gdzieś dalej.

 

~ Przemek

avatar