Rozmowa rekrutacyjna – dlaczego mamy wybrać właśnie Ciebie?

W jakim celu przeprowadzane są rozmowy kwalifikacyjne? Jak się przygotować? Czy zawsze musi być poważnie? Przemyślmy ten temat.

Ludzie potrzebują pracy przede wszystkim, aby się utrzymać i nie zwariować. Najczęściej spotykane metody na znalezienie ofert to: przeglądanie ogłoszeń w internecie lub gazecie, pytanie znajomych, wizyta w urzędzie, wywieszona kartka o wolnym etacie czy zgłoszenie się do agencji pracy.

W tej chwili najbardziej popularną metodą jest internet, więc przyjmijmy założenie, że właśnie w ten sposób poszukujesz pracy. Znajdujesz super ofertę i chcesz zgłosić swoją kandydaturę. No i tu się zaczyna zabawa! Klikasz magiczny przycisk „aplikuj”, po czym załączasz swoje CV, często wraz z wiadomością. To w tym momencie masz pierwszą możliwość zaprezentowania siebie. Skorzystaj z niej! Nie musisz się rozpisywać, ale pozostaw po sobie pozytywne wrażenie, wtedy zostaniesz zapamiętany na dłużej. Życiorys zawodowy powinien być czytelny, zwięzły i na temat. Jeśli poszukujesz pracy w księgowości, uwydatnij swoje cechy w tym obszarze. Pomijając w tej chwili zainteresowania, potencjalny pracodawca będzie bardziej zainteresowany czy potrafisz wystawić fakturę niż prowadzić wózek widłowy. Po weryfikacji nadesłanego zgłoszenia, jeśli rekruter widzi potencjał kandydata, kontaktuje się z nim w celu wstępnej rozmowy telefonicznej lub umówienia spotkania.

Chcąc nie chcąc, rozmowa kwalifikacyjna to etap, którego nie da się przeskoczyć. To moment kluczowy dla podjęcia decyzji o zatrudnieniu. Czas, kiedy można zweryfikować jaka jest kompatybilność kandydata z potencjalnym pracodawcą i odwrotnie. Podstawową kwestią jest punktualność i schludny ubiór, jeśli nie jesteś projektantem mody, postaw na elegancję i zdrowy rozsądek. Pracownik fizyczny nie musi zakładać garnituru, ale czy ktokolwiek zatrudniłby dyrektora finansowego, który pojawił się na spotkaniu w dresie? To czynniki, które decydują o tzw. pierwszym wrażeniu, a właśnie na nim osoby rekrutujące podejmują decyzję o przyjęciu do swojej firmy nowego pracownika. Pamiętaj również, aby na takie spotkanie przygotować się wcześniej. Żyjemy w czasach, w których możemy się dowiedzieć naprawdę wiele o przyszłej firmie z sieci. Poświęć kilka minut na to, żeby sprawdzić czym zajmuje się dane przedsiębiorstwo. Rekruterzy bardzo często pytają co kandydat wie tylko po to, aby sprawdzić czy poświęcił chwilę na mały wywiad. Osoby, które powiedzą kilka słów w tym obszarze zawsze są odbierane lepiej. Najtrudniejsze jest opanowanie stresu. Niestety tak jest, że im lepiej chcemy się zaprezentować, tym trudniej nam go zwalczyć. Dlatego dobrze jest wcześniej przygotować się na pewne pytania (o których można spokojnie napisać książkę, więc nie zagłębiajmy się w to dzisiaj).

Co jednak zrobić aby wywrzeć dobre wrażenie? Uśmiech i koncentracja na pewno Ci pomogą. W przypadku dwóch identycznych kandydatów, istnieje o wiele większa szansa, że zostanie wybrany ten bardziej pogodny. Osoby chaotyczne również nie są dobrze postrzegane. Ciężko jest powierzyć komuś obowiązki, kto prawdopodobnie nie będzie zaangażowany. Wiadomo, że nikt nie jest idealny. Rozmowy przeprowadzane są z różnymi ludźmi: rekruter zewnętrzny, osoba z działu kadr, kierownik czy prezes. Nikt z nich Cię nie zje! Oczywiście może się zdarzyć, że kierownik będzie niemiły, ale jest to sygnał, w którym powinna Ci się zapalić czerwona lampka: czy ja chcę pracować z takim człowiekiem?

Z moich obserwacji wynika, że rynek zmienia się na lepsze i firmy starają się przedstawić z jak najlepszej strony, często odchodząc od sztywnych zasad. Czasy zastraszania kandydatów mam nadzieję, że się skończyły. W końcu obie strony mają interes: pracodawca chce mieć świetnego pracownika, a pracownik chce znaleźć miejsce, gdzie spędzi sporą część swojego czasu i będzie się tam czuł dobrze. Jeśli widzisz ofertę naszego Serwisu Personalnego, aplikuj. Chętnie porozmawiam o konkretnej ofercie i mam nadzieję, że przekonasz się na własnej skórze, że rekruter to też człowiek!

~Natalia

avatar