Wigilia służbowa – mile spędzony czas czy stracony wieczór?

Firmy są coraz bardziej kreatywne w pomysłach na służbowe spotkanie wigilijne. Kolacja, wyjście do teatru, zamówienie komika na przedstawienie swojego programu stand-upowego, a także kurs pieczenia pierników. Pomysłów jest coraz więcej, a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i budżet przewidziany na wydarzenie. Czy to wszystko jest jednak rzeczywiście potrzebne? Zdania są podzielone.

Żyjemy w czasach różnorodności religijnej, a coraz więcej osób deklaruje ateizm. I każdy ma do tego prawo. Firmy oczywiście zauważają ten trend i dlatego coraz częściej starają się zorganizować rozrywkę dla swoich pracowników, nie sugerując nawiązania do Bożego Narodzenia, ale podkreślając zakończenie starego roku i składają życzenia związane ze szczęśliwym rozpoczęciem nowego. Nasuwa się zatem pytanie czy takie spotkanie jest obowiązkowe? Oczywiście pracodawca nie zmusi pracownika do wzięcia udziału w takiej uroczystości, niemniej ze strony osoby zatrudnionej nieobecność byłaby w złym tonie i może urazić osoby organizujące. W końcu intencją szefa nie jest sprawienie komuś przykrości, lecz wręcz przeciwnie! Ma to być czas integracji i podsumowania minionego roku w firmie, czemu przeważnie towarzyszy dobre jedzenie oraz miła rozrywka. Warto jest tutaj docenić starania osoby organizującej i podziękować. Czasem zastanawiamy się co ubrać. Tu oczywiście wszystko zależy od danego przedsiębiorstwa, jaka panuje atmosfera. Na takie wydarzenie, w większości wypadków, wypada jednak ubrać się elegancko. U mężczyzn będzie to koszula lub garnitur, a kobiety najczęściej zakładają sukienkę lub spodnie z marynarką.

W tym roku większość firm zrezygnuje z wigilii służbowych lub zorganizują je w bardzo okrojonej wersji. Osobiście mam nadzieję, że w roku 2021 takie spotkania będą mogły się odbyć w bardziej swobodnej formie, jednakże na ten moment nikt nie może tego przewidzieć. Bądźmy dobrej myśli i dbajmy o siebie, aby w przyszłym roku móc spotkać się bezpiecznie w jak największym gronie.

A Wy co sądzicie o wigiliach służbowych? Są to wydarzenia pełne integracji i miłych słów czy raczej panuje na nich sztuczna atmosfera i macie ochotę jak najszybciej się z nich ulotnić?

NS

guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Anko
Anko
14 grudnia 2020 12:45

jesteśmy na TAK ;0)