Zawody przyszłości

Zawody Przyszłości – w jakim kierunku warto się rozwijać?

 

Myśląc o własnym rozwoju zawodowym, szczególnie podczas wyboru uczelni wyższej czy innej szkoły zawodowej, warto zastanowić się, jakie zawody będą odgrywały ważną rolę w przyszłości.

Myśląc o zawodach przyszłości, możemy przypuszczać, że będzie to coś zupełnie nietypowego i nieznanego. Prognozy jednak nie wybiegają aż tak daleko, a przyszłość rynku pracy opiera się również na zawodach doskonale nam znanych.

Według raportu “Barometr Zawodów” w 2017 roku wśród najbardziej deficytowych znalazły się takie zawody jak: kierowca samochodu ciężarowego, kierowca autobusu, kucharz, spawacz, pielęgniarka, księgowy, krawiec czy też fryzjer.

Dlaczego to właśnie w tych branżach brakuje pracowników?

Problemem jest niewielka liczba dostępnych kandydatów, brak doświadczenia zawodowego, wygasające uprawnienia, a także nieatrakcyjne wynagrodzenie w stosunku do wykonywanej pracy czy też praca poza miejscem zamieszkania. Zawody deficytowe nie są bowiem zawodami marzeń.

Jakie zawody w takim razie są zawodami przyszłości, w których oferowane warunki są niemal jak wymarzone?

Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok 2020 będzie czasem specjalistów. Najbardziej poszukiwani będą pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią.

 

Specjalista z branży IT

Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne. Obecnie w tej branży najbardziej lukratywne są posady m.in. programistów Java, senior developerów czy też architektów IT. W najbliższych latach na znaczeniu będa zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.

Traffic manager

Firmy coraz częściej poszukują również traffic managera. Kim jest taka osoba? Otóż zajmuje się ona sprawdzaniem ruchu na stronie internetowej. Interesuje ją, ile czasu odbiorcy spędzają w witrynie, jakie teksty i podstrony są najchętniej odwiedzane, które frazy kluczowe są najpopularniejsze i skąd generuje się ruch.

Logistyk

Już teraz jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w transporcie, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice czy też energetyce. Logistyk znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Czym się zajmuje? Przede wszystkim jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów.

Opiekun medyczny

Nasz naród się starzeje, a tym samym z roku na rok istnieje coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów medycznych. Opiekun medyczny pomoże nie tylko w czynnościach domowych, zadba również o zdrowie czy higienę. Dodatkowo powinien on namawiać do rehabilitacji czy terapii, jeżeli są one potrzebne.

 Terapeuta

Żyjemy szybko, robimy bardzo dużo, stresujemy się, uczestniczymy w wyścigu szczurów i tym samym jesteśmy narażeni na wiele konsekwencji takiego stanu. Chroniczne zmęczenie, wręcz chorobliwy brak wiary w siebie, stany depresyjne – to wszystko sprawia, że coraz częściej korzystamy z terapii.

Trener / Dietetyk

Coraz więcej osób uprawia sport, interesuje się zdrowym stylem życia, dietami. Po prostu chcemy wyglądać i czuć się coraz lepiej. Z czasem zawody trenera i dietetyka będą się przenikać, warto więc rozwijać się jednocześnie w tych dwóch dziedzinach.

Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych

Wraz ze zwiększającą się świadomością finansową, a także w związku z obawami dotyczącymi obecnego systemu emerytalnego, coraz większą popularność będą zyskiwali różnego rodzaju doradcy finansowi (np. emerytalni, inwestycyjni, podatkowi, ubezpieczeniowi).

avatar